Символіка Щастинського району Луганської області

Герб Щастинського району Луганської області

(авторська група - Подройко Андрій Васильович, Антонов Сергій Миколайович)

Герб відображає характерні особливості Щастинськго району, історичне минуле та економічний  розвиток на теперішній час.

На жовтому кольорі козак з шаблею, як символ боротьби за свої права і свободи. Козак уособлений образом Кондратія Булавіна, який свого часу частково об’єднав на наших землях запорізьких, донських та слобідських козаків. На цьому прикладі ми бачимо об’єднання наших п’яти громад в Щастинський район.

На синьому кольорі контури Луганської ТЕС, яка відома в Україні та в світі. Луганська ТЕС для населення краю є символом достатку і економічного розвитку. Десятки років безперебійно забезпечує підприємства і побутових споживачів елктроенергією. Турбіни Луганської ТЕС охолоджуються водами Сіверського Донця і через канали скидаються в охолоджувальні пруди. Для населення ці пруди є базою для відпочинку та риболовлі.

Також варто зазначити, що Придонців’я серед степових просторів Луганщини притягує до себе своєю величчю як сигнальний маяк у морі, як важливий життєвий орієнтир.

Червоний колір у нижній частині символізує, що всі досягнення здобулися важкою працею і кров’ю населення нашого краю.

Внизу герба п’ять стрічок з назвами центрів територіальних громад району. На центральній стрічці – Новоайдар, який постановою Верховної Ради України № 807/ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів» був визначений адміністративним центром Щастинського району. На стрічках праворуч – Щастя та Нижньотепле, ліворуч – Станиця Луганська та Широкий. Назви виконані в золотистому кольорі, як побажання достатку громадам в новому статусі. Синій фон символізує, що всі громади омиваються річками Айдар і Сіверський Донець.

Стрічки підтримують по боках герба два снопи-дідухи з зернових рослин, обв’язані солом’яними джгутами – перевеслами, які  зазначають, що громади об’єднує сільськогосподарська направленість з вирощування зернових та інших сільськогосподарських культур. Дідух – символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного пращура, зачинателя роду, духовного життя населення України, оберега роду.

Снопи згори накривають дубові листя. Дуб – символ сили та чоловічої могутності. Листя дубу використовуються в оздоровчому лікуванні для чоловіків та молоді, щоб вони були міцними та дужими. Напар листя  доливають до купелі приказуючи: «Дубе, дубе, діду мій любий, ходи в господу до нашого роду, на наших синів дай свою силу, щоб злії духи їх не косили».

Ті ж самі дубові листя звисають з арки зеленого кольору, що означає, що наші громади займаються лісництвом та озелененням рідного краю, сіл та містечок. На арці золотистими буквами написано «Щастинський район». В центрі арки на світлому фоні схід сонця з числом 2020. Схід сонця зазначає, що Щастинський район розташований на сході України і першм в державі зустрічає світанок, а також те, що в 2020 році в Україні народилася нова адміністративно-територіальна одиниця – Щастинський район.

Прапор Щастинського району Луганської області

(автор - Мартинова Оксана Володимирівна)

Прапор Щастинського району відображає особистість не тільки в Луганській області, але й в Україні. Синій та жовтий кольори головного прапора України, які домінують на прапорі району, вказують на те, що Щастинський район є невід’ємною частиною незалежної України. До того ж синій колір у геральдиці символізує не тільки благородство та відвагу населення, але й велику кількість водних ресурсів. А це дійсно так, тому що на території Щастинського району течуть такі річки, як Сіверський Донець, Айдар, Євсуг.

Жовта смуга символізує багатство краю, Слобожанських степів, а ще розвинуте хліборобство, яке домінує у нашій місцевості. Також саме жовтий колір є кольором світла, яке виробляє Щастинська ТЕС.

На лівій стороні прапору розташований малиновий трикутник. Цей колір – данина першим козацьким утворенням, які освоювали та захищали нашу українську землю, які дали нам життя. Саме під малиновими стягами українське козацтво боронило і відбудовувало рідний край.

На малиновому трикутнику по колу розташовано п’ять золотистих зірок, які у першу чергу вказують на те, що у Щастинському районі діє п’ять територіальних громад.

Розташування зірок теж не випадкове. Воно повторює розташування зірок на прапорі Європейського Союзу і підкреслює прихильність громад до європейського шляху розбудови нашого регіону.

Співвідношення сторін прапора 2:3.